Product on sale
GEEKVAPE Wenax S3 Evo Pod System UAE
18 products sold in last 2 hours
Selling fast! Over 10 people have in their cart
- Output Power: 5W-18W
- Cartridge Capacity: 2.0ml
- Coil Resistance: 0.8Ω/1.2Ω
- Battery Capacity: 1100mAh
- Charging Port: Type-C
- Drip Tip: Ergonomic Soft-touch Drip Tip, Filter Drip Tip & M1 Plastic Drip Tip
- Battery Status Instructions: White Light(0-30%) Blue Light(31%-69%) Green Light(70%-100%)
- Overtime Protection: if one puff is longer than 10S±2S.red light blinks 3s, and the device stops working.
- Short Circuit Protection: The red light blinks 8 times and the device stops working.
- Operating Temperature: 0℃~45℃
30 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| Product Name | GEEKVAPE Wenax S3 Evo Pod System |
| Output Power | Up to 18W |
| Battery Capacity | 1100mAh Built-in Battery |
| Pod Capacity | 2ml |
| Charging Type | USB Type-C |
| Coil Compatibility | Wenax S Pods |
| Coil Resistance | 0.8Ω / 1.2Ω |
| Activation | Auto Draw & Button Activated |
| Airflow | Adjustable Airflow Control |
| Material | Aluminum Alloy |
| Vaping Style | MTL |
| Features | Leak-Resistant Design, Smart Output |








Reviews
There are no reviews yet.