Product on sale
Uwell Caliburn G3 Pro Pod Kit In UAE
17 products sold in last 14 hours
Selling fast! Over 13 people have in their cart
- Full screen dynamic UI design
- Built-in 1000mAh battery with 35W max
- Auto mode & air activation
- Fine-tuning airflow control
- Fit for all Caliburn G3 Cartridge
- 2.5ml/3ml capacity, easy side filling
- Able to bring RDL/DTL vaping
- Adopts Pro-focs technology
- Zinc alloy refined appearance
23 people are viewing this right now
- Estimated Delivery : Up to 4 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over $200
Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| Product Name | Uwell Caliburn G3 Pro Pod Kit |
| Output Power | 5W – 35W |
| Battery Capacity | 1000mAh Built-in Battery |
| Pod Capacity | 3ml |
| Display | Full-Screen TFT Display |
| Charging Type | USB Type-C 2A Charging |
| Airflow | Adjustable Airflow Control |
| Activation | Draw & Button Activated |
| Coil Compatibility | Caliburn G3 Cartridges |
| Material | PCTG + Zinc Alloy |
| Vaping Style | MTL / RDL |
| Features | PRO-FOCS Flavor Tech, Leak-Resistant Design |








Reviews
There are no reviews yet.